Przypominamy, że 27 maja (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Przypominamy, że 27 maja (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wrocław - wycieczka dzieci ze świetlicy.
Z przyjemnością informujemy, że od dzisiaj tj. 17 maja 2016 r. basen został uruchomiony. Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania.
Szczegółowy harmonogram pracy basenu zamieszczony jest w zakładce Obiekty sportowe.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców osiedla Młodych Hutników na coroczny Festyn Rodzinny, który odbedzie się 14 maja (sobota).
Zapewniamy wspaniałą zabawę!
pod opieką pani Wiolety Labus.
Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy pozwalali nam przygotować swoje pociechy i wszystkim dzieciom,
które uczęszczały na treningi.
zajęła III miejsce.
Corocznie nasza szkoła przystępuje do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Trzecioklasisty, który rozpoczyna się 14 kwietnia o godz. 9:00. Wszystkim uczniom klas trzecich życzymy jak najlepszych wyników!
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z dzisiejszego sprawdzianu.
Miło nam poinformować, że Wiktoria Siudyka z kl. 3b zdobyła I miejsce w VII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Złotą Nutkę.
Serdecznie gratulujemy!
W okresie od października 2015 do marca 2016 r. w naszej szkole trwały prace związane z instalacją systemu nagłośnienia. Posłuży on m.in. do poprawy bezpieczeństwa uczniów i pracowników szkoły oraz zaktywizuje podopiecznych do prowadzenia audycji radiowych. System ten zainstalowany jest we wszystkich pomieszczeniach szkoły oraz w obiektach sportowych.
Nasz projekt powstał przy wsparciu finansowym ArcelorMittal Poland Spółce Akcyjnej, której serdecznie dziękujemy.
Drodzy Rodzice
Każdy z nas pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. Ale czy wiemy, jak to osiągnąć? Jak sprawić, by dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia? Wiele zależy od nas, rodziców.
Dzieciom przede wszystkim potrzebna jest nasza ciepła, cierpliwa obecność i przewodnictwo - rozmowy, współczucie i wsparcie, kształtowanie dobrych nawyków, ostrzeżenia, ćwiczenia w mówieniu i myśleniu, a także nasz własny przykład. To daje im wiarę w swoje siły, a także poczucie oparcia w rodzinie.
Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.
Wychowanie nie może polegać jedynie na reagowaniu na dziecięce błędy i karach za złe zachowanie. Przecież dziecko samo z siebie zwykle nie wie- bo i skąd miałoby wiedzieć? - co jest dobre, a co jest złe, dopóki mu tego spokojnie i wielokrotnie nie wytłumaczymy.
Dlatego starajmy się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Im więcej go dla dziecka wygospodarujemy, tym lepiej. Będzie mu łatwiej odnaleźć się i mądrze poruszać we współczesnym świecie pełnym hałaśliwych atrakcji, fałszywych wartości i prawdziwych zagrożeń: od palenia papierosów i picia alkoholu, po wczesny seks, narkotyki i działania aspołeczne.
Dzieciństwo nie polega na kolekcjonowaniu gadżetów, lecz dobrych chwil z rodziną, dobrych wzorców i wartości, takich jak miłość, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, radość.
Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań. Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza. Nie porzucajmy czytania, gdy dziecko potrafi już czytać samo. Rytuał głośnego czytania może trwać nawet wtedy, gdy jest już ono w gimnazjum. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji - sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy. Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.
Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!
Autorką listu jest pani Irena Koźmińska
Prezes fundacji ABCXXI”- Cała Polska czyta dzieciom.
Drodzy Rodzice!
Polecamy także listę książek do czytania dzieciom: Zlota_Lista-_05.04.2016-_edyt.pdf
Przypominamy, że 12 kwietnia odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas 1 - 6. Informacje o godzinach rozpoczęcia zebrań zostały przekazane uczniom przez wychowawców poszczególnych klas.
Serdecznie zapraszamy!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kalety - wycieczka ze świetlicy cz. 1.
Turniej odbył się 6 .04.2016 w SP 31 w Dąbrowie Górniczej . Startowało po 14 drużyn dziewcząt i chłopców, rozegranych zostało ponad 150 spotkań .
Wyniki
Dziewczęta
1m SP 1 Bieruń 60 pkt (32+28)
2m SP18 Pszczyna 60 pkt (31+29)
3m SP1 Lubliniec 55pkt(30+25)
4m Akademia Soward 47pkt
5m SP 17 Katowice 41pkt
6m SP 2 Czeladź 40pkt
7m SP 9 Będzin;8m SP 36 Gliwice;9m SP 9 Zawiercie;10m SP Racibórz;11m SP 21 Bytom, SP 17 Chorzów ; 13m SP 31 Zabrze; 14m SP 2 Rydułtowy
Chłopcy
1m SP31 Dąbrowa Górnicza 57pkt (29+28)
2m SP 18 Pszczyna 56pkt(32+24)
3m SPOlsztyn 53pkt (30+23)
4m SP5 Mikołów 51pkt
5m SP 2 Czeladź 43pkt
6m SPBytom 37pkt
7m SP 14 Zabrze;8m SP Gniazdów;9m SP36 Gliwice;10m SP3 Lubliniec;11m SP8 Racibórz;12m SP Pszów;13m SSp Mysłowice, 13m SP 22 Chorzów
Sporządził Marian Krupa
Informujemy, że w XII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego uczennica klasy 6c Laura Mazur zdobyła I miejsce w kategorii: Turniej wiedzy o astronomii - szkoły podstawowe. Uczennica klasy 5c Dominika Molecka zdobyła I miejsce w kategorii: Konkurs plastyczny - szkoły podstawowe kl.4-6, w tej samej kategorii uczennice Laura Mazur kl.6c i Martyna Łoboda kl.6a otrzymały wyróżnienia.
Gratulujemy!
Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2016 jest cukrzyca. Informacje związane z tą tematyką można znaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int oraz na stronach Regionalnych Biur WHO.
Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Niemal 350 milionów osób na całym świecie cierpi na cukrzycę – chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.
Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO, do 2030 roku cukrzyca stanie się jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonów.
Rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.
Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.
Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu.
(źródło: www.who.un.org.pl)
Informujemy, że 14 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 odbędzie się zebranie "trójek klasowych".
Serdecznie zapraszamy!
16 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 20 odbył się XVI Dąbrowski Konkurs Recytatorski im. Lecha Piwowara pod hasłem: "Sylwetki wielkich Polaków".
Po burzliwych naradach komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, doceniając występy dwóch uczennic naszej szkoły -
Patrycja Rosołowska z kl. 5c zajęła III miejsce,a Patrycja Piekarska z kl. 6b otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy!
Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów, dlatego informujemy o kolejnych. W dniu 15 marca odbyła się XIX edycja konkursu dla uczniów klas trzecich z terenu Dąbrowy Górniczej pt.: „Moje Miasto".
Konkurs organizowany był w ramach 100 inicjatyw na 100- lecie miasta. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3a: Iga Kwapich, Kinga Sarek i Wojciech Dubiel, którzy zajęli w tym konkursie III miejsce.
Serdecznie gratulujemy wyniku!
1. Biblioteka zaprasza uczniów klas V-VI do udziału w konkursie czytelniczym.W czasie konkursu należy wykazać się znajomością książek Andrzeja Maleszki: "Magiczne Drzewo.Czerwone krzesło" oraz "Magiczne Drzewo.Tajemnica mostu".
Serdecznie zapraszamy!
2. Biblioteka zaprasza uczniów klas II do udziału w konkursie. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu zegara (technika dowolna). Prace należy składać w bibliotece do 8.04.2016 r.
Zapraszamy!
Informujemy, że zewnętrzna ewaluacja pracy szkoły dobiegła końca. Zachęcamy do zapoznania się z raportem końcowym:
Powered by aSc EduPage