W dniu 3 czerwca klasa 2 a i 2 b były na fantastycznej wycieczce w Monalpi Alpaka Farm. Miały przyjemność obcować z przemiłymi zwierzątkami. Przytulały, karmiły je i dowiedziały się ciekawych informacji ze świata alpak. Grill, zabawa i warsztaty na świeżym powietrzu dopełniły całości.
Wycieczka do Monalpi Alpaka Farm
Szkolny wolontariat - Fundacja "HOPE"
Na początku czerwca po raz kolejny zbieraliśmy karmę i potrzebne akcesoria dla zwierząt, które znalazły swój azyl w Fundacji "HOPE- zapomniane zwierzęta". Fundacja z Zawiercia to znany nam punkt interwencyjny, gdzie poszkodowane zwierzęta mają szansę nie tylko na znalezienie schronienia, ale także właściwą opiekę i adopcję. Zebrana karma pozwala wolontariuszom ratować kolejne życie bezbronnych i krzywdzonych psów, kotów oraz innych zwierząt. Przeprowadzona akcja ponownie pokazała, jak wielką moc sprawczą ma społeczność naszej szkoły. Serdecznie Państwu dziękujemy za okazaną pomoc i zaangażowanie.
Szkolny Wolontariat w ZSP nr 7 wraz z opiekunem.
Życzymy słonecznych i radosnych wakacji.
Festyn Rodzinny - czerwiec 2024
Nowa galeria Festyn Rodzinny - czerwiec 2024 została dodana do albumu fotograficznego
16
XXII Międzyszkolny Piknik "Pamiętajcie o terenach zielonych..."
- 5
Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zajęli III miejsce w XXII Międzyszkolnym Pikniku "Pamietajcie o ogrodach...".
Gratulujemy!
Ogólnopolskie Wybory Książek
Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji Ogólnopolskie Wybory Książek. W jej ramach kilkaset tysięcy uczniów z całej Polski wybierze swoje ulubione książki. I edycja akcji odbyła się w 2015 r. i wzięło w niej udział ponad 450 tys. uczniów.
Nasi uczniowie będą głosować 11 czerwca 2024 r.
Po zebraniu głosów wyniki opublikujemy na naszej stronie.
Cała Polska Czyta Dzieciom
Informujemy, że szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom (dalej: OTCD) to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom oraz czytelnictwa i jest obchodzone w setkach placówek bibliotecznych oraz oświatowych w całym kraju. XXIII OTCD odbędzie się w dniach 1-7 czerwca pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!” nawiązującym do tytułu Grand Prix VI Konkursu im. Astrid Lindgren – „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”.
Informacje o wydarzeniach będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie.
Warsztaty ekologiczne
W dniach 23-24 maja 2024r. uczniowie klasy 4b, 5a oraz 7b wzięli udział w terenowych warsztatach ekologicznych w Ogrodzieńcu - Podzamczu. Uczestnicy wyjazdu zwiedzali Zamek w Ogrodzieńcu i Wielką Warownię Szlaku Orlich Gniazd; Grodzisko na Górze Birów wraz z jaskiniami jurajskimi. Uczniowie poznali tajemnice Pustyni Błędowskiej - jej historię, procesy eoliczne oraz pustynną florę i faunę. Poniżej fotorelacja z warsztatów:
147
Gimnastyka umysłu - zajęcia świetlicowe
Nowa galeria Gimnastyka umysłu - zajęcia świetlicowe została dodana do albumu fotograficznego
6
Aplikacja pomoże wybrać uczniom zawód
W ramach projektu „Śląskie. Dla Zawodowców” powstała aplikacja, która ma ułatwić uczniom wybór profilu szkoły, w której chcieliby kontynuować edukację, a w przyszłości wybrać zawód
Aplikacja powstała przy współpracy z ekspertami z dziedziny edukacji i doradztwa zawodowego. Narzędzie jest skierowane do uczniów klasy VII - VIII szkoły podstawowej. Mogą z niego skorzystać również pozostali uczniowie zarówno ze szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych. Jest przydatne przy wyborze ścieżki edukacyjnej, która finalnie ma pomóc w wyborze zawodu. Aplikacja została oparta na Teorii Wielorakich Inteligencji dr Howarda Gardnera, która zakłada iż każdy człowiek posiada 8 rodzajów inteligencji, rozwiniętych w różnym stopniu u każdego z badanych. Po wypełnieniu kwestionariusza aplikacja pozwala na zapoznanie się z najmocniejszymi cechami ucznia oraz odpowiednio dopasowanymi zawodami, w których mógłby się specjalizować.
Są to Inteligencje:
- matematyczno- logiczna
- wizualno-przestrzenna
- słuchowa (muzyczno- rytmiczna, artystyczna)
- przyrodnicza (naturalistyczna)
- ruchowa (fizyczno- kinestetyczna)
- werbalna (językowa, lingwistyczna)
- interpersonalna (międzyludzka)
- intrapersonalna (wewnętrzna)
Aplikacja to kwestionariusz 80 twierdzeń z możliwością udzielania 4 rodzajów odpowiedzi, do których zastosowano skalę punktów od 1 do 4. Po wypełnieniu, następuje zsumowanie punktów. Uczeń otrzymuje wynik w postaci wykresu słupkowego wszystkich inteligencji. Inteligencje ułożone są od tej, która uzyskała najwięcej punktów do tej, która uzyskała punktów najmniej, z wyróżnieniem czterech przeważających rodzajów inteligencji. Kolejno, za pośrednictwem zastosowanego algorytmu, użytkownik otrzymuje informację na temat najlepiej dopasowanych do niego obszarów zawodowych wraz z opisem wchodzących w ich skład zawodów oraz szkół, które chciałby ewentualnie ukończyć, aby pracować w danym zawodzie.
Darmowa aplikacja informatyczna dostępna jest pod adresem internetowym: 4professionals.slaskie.pl
Festiwal Empatii
Festiwal Empatii to wydarzenie, które ma na celu zwrócić uwagę na wykluczenie i stygmatyzację społeczną na wielu płaszczyznach. Festiwal odbędzie się na terenie Fabryki Pełnej Życia 8 czerwca 2024 r.
8 czerwca Urząd Miasta zaprasza do trzech stref:
1 strefa – strefa Żywych Książek i warsztatów. To strefa, w której odbywają się spotkania z żywymi książkami, czyli z osobami, które z jakichś powodów są/były wykluczone społecznie lub stygmatyzowane społecznie – to jedyna niepowtarzalna możliwość być tak blisko problemu innego człowieka i poczuć go „na własnej skórze”. Jest to także strefa edukacyjna, ponieważ mieścić się tu będą również warsztaty poruszające temat przeciwdziałania radykalizacji. (strefa czynna w godzinach 12:00-17:00)
2 strefa – strefa organizacji. To w tej strefie można spotkać się z kilkunastoma podmiotami, które w różny sposób działają na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom społecznym np. ze względu na płeć, orientację seksualną, narodowość, niepełnosprawność lub wiele innych elementów będących w naszym społeczeństwie przesłanką do dyskryminacji. (Strefa czynna w godzinach 12:00-17:00)
3 strefa – strefa koncertowo-widowiskowa – to strefa rozrywkowa festiwalu, która dostarczy uczestnikom niezapomnianych emocji! (Strefa czynna w godzinach 12:00-20:00)
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej realizuje program „AKTYWNY SAMORZĄD” finansowany ze środków PFRON
Najnowsze funkcjonalności (narzędzia) na Portalu Diety NFZ
Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji Narodowego Funduszu Zdrowia udostępniło nowe narzędzia, tj. „Dzienniczek żywieniowy” oraz „Pomiary postępów”. Narzędzia umożliwiają monitorowanie efektów zmian nawyków żywieniowych, mogą pomóc w poprawie codziennych nawyków żywieniowych i osiągnięciu lepszego samopoczucia.
Więcej informacji: inf.-nfz.docx
BIEG SKRZATA 2024r.
Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej zaprasza wszystkich Uczniów (do lat 13-tu) oraz ich Rodziców na cieszący się niezwykłą popularnością BIEG SKRZATA.
Lekkoatletyczne zmagania odbędą się już 2 czerwca, w parku miejskim im. Gen. Hallera, o godzinie 15:00. Zapisy uruchomimy w Biurze Zawodów o godzinie 14:00.
Warto przypomnieć, że jest to jedyna tego typu impreza w Polsce pod względem liczby i kategorii wiekowych uczestników. Trasa wyścigu liczy w zależności od kategorii wiekowej od 200 m do 600 m. Udział w biegu jest bezpłatny!
Imprezie towarzyszy mnóstwo dodatkowych atrakcji i niespodzianek - w tym medal dla każdego uczestnika Biegu.
Bieg Skrzata to bez wątpienia fantastyczna okazja do beztroskiej zabawy, rywalizacji i spędzenia czasu w gronie rodzinnym.
Czekamy na Was! Do zobaczenia 2 czerwca na starcie!
#TEST WIEDZY EKONOMICZNEJ
KOD SZKOŁY to: 3087
Test to ogólnopolska rywalizacja na wiedzę z zakresu szeroko pojętych finansów, ekologii i cyberbezpieczeństwa
Wiesz, na czym polega funkcja automatycznego oszczędzania na koncie? Orientujesz się, czym jest kradzież tożsamości w internecie? Potrafisz wskazać ekologiczne środki transportu? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz w Teście Wiedzy Ekonomicznej realizowanym w ramach programu SKO PKO Banku Polskiego.
Najważniejsze informacje na temat Testu Wiedzy Ekonomicznej:
- Test powstał w ramach programu SKO PKO Banku Polskiego, ale mogą w nim uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby – zarówno dzieci (bez względu na posiadanie konta SKO), jak i dorośli.
- Ma formułę online. Można go wygodnie rozwiązać na dowolnym urządzeniu elektronicznym z dostępem do internetu, np. na telefonie, tablecie czy laptopie.
- Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na 7 z 10 pytań, aby otrzymać elektroniczny dyplom potwierdzający wiedzę.
- Można do niego przystąpić więcej niż 1 raz. Wystarczy ponownie "wejść " w link do testu, a system wylosuje nową pulę pytań.
- Test sprawdza, rozszerza i utrwala wiedzę z tematów, z którymi każdy z nas spotyka się w swoim codziennym życiu. Czekają na Ciebie pytania dotyczące szeroko pojętych finansów, ekologii i cyberbezpieczeństwa.
Nie czekaj! Już dziś rozwiąż Test Wiedzy Ekonomicznej
www.pkobp.pl/test-sko/ (kliknij)
Powodzenia!
Pochwal się swoim wynikiem
Opiekunki SKO:)
Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej - kl. 6a, 6b i 7a
Nowa galeria Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej - kl. 6a, 6b i 7a została dodana do albumu fotograficznego
126
Elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Informujemy, że 13 maja 2024 r. rozpoczyna się elektroniczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
Link do strony rekrutacyjnej: REKRUTACJA
Klasy: 2b, 4a, 6a, 6b - zajęcia w ramach Laboratorium Przyszłości
Nowa galeria Klasy: 2b, 4a, 6a, 6b - zajęcia w ramach Laboratorium Przyszłości została dodana do albumu fotograficznego
13
Warsztaty umuzykalniające
9 maja klasy 4b i 5b uczestniczyły w warsztatach umuzykalniających pt.: "Tajniki muzyki: Taneczne historie" zorganizowanych przez Pałac Kultury Zagłębia we współpracy z Filharmonią Śląską. Uczniowie mieli możliwość poznać utwory tradycyjne z całej Europy. Melodie Krakowiaka, Oberka, jak również śląskie pieśni ludowe sprawiły, że koncert nie tylko sprawił nam wiele radości, ale także pozwolił poznać lepiej historię tradycyjnych tańców.
Archiwum Aktualności